NDR-480-48 Industrial DIN Rail Power Supply 480W, 48V, 10A, High-Efficiency 93%,90-264VAC Universal Input, Reliable & Durable for Advanced Manufacturing, Automation & Scientific Research
★★★★★ 4.5 42 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.logmaster.hu
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
The NDR-480 is a compact, 480W rail-mounted power supply meeting German industrial standards, designed for TS-35,7.5 or TS-35,15 rails with an 85.5mm width. It operates on a 90-264Vac input range and complies with EU harmonic current norms. With a metal case for efficient heat dissipation and an efficiency of 93%, the NDR-480 operates across a -20°C to 70°C temperature range. It provides constant current mode protection and suits various loads, offering a competitive solution for industrial use with certifications including UL508 and EN62368-1.
  • Globally Certified, Industry-Leading Power: The NDR-480-48 from delivers reliable 48V,20A (480W) power, ideal for demanding applications in industrial automation systems, factory automation equipment and so on. UL,TUV,CB,CE certified, RoHS compliant.
  • Maximize Efficiency, Minimize Costs: Minimize energy costs with its high 92.5% efficiency rating
Brand DynMach
Wattage 480 watts
Model Name NDR-480-48
Form Factor DIN Rail
Item Weight 3.31 Pounds
Manufacturer MeanWell DynMach
Model Number mw(NDR-480-48)
Cooling Method Air
Current Rating 10 Amps
Output Wattage 480
Item Dimensions 5.06 x 3.37 x 4.93 inches
Warranty Description 3 Year Warranty
Maximum Input Voltage 264 Volts (AC)
Minimum Input Voltage 90 Volts (AC)
Upper Temperature Rating 70 Degrees Celsius
Connector Type Used on Cable Screw
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
42 ratings | 17 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (35)
4 stars
4% (2)
3 stars
2% (1)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (4)