A raktári fizikai munka viszonylag könnyen automatizálható tevékenységnek látszik, és a vállalatok a következő években egyre inkább megpróbálnak élni az ebben rejlő lehetőségekkel. A robotokat gyártó vállalatok szép jövő előtt állnak. Akinek van pénze, érdemes vásárolni a részvényeikből.
A logisztikai vagy a raktári logisztikával is foglalkozó szállítmányozó vállalatok a következő években felgyorsítják a raktárak automatizálására fordított kiadásaikat – állapítja meg az UBS Evidence Lab piackutató intézet legfrissebb felmérése. A vizsgálatot már hatodik alkalommal végezték el idén április–májusban Global Warehouse Automation Business Survey címmel.
A folyamatot a robottechnika egyre kifinomultabbá válása és a munkaerőhiány hajtja – árulta a felmérésben megszólaló 130 észak-amerikai, európai és ázsiai döntéshozó a felmérés kérdezőbiztosainak. A válaszadók kétharmadának cége tervezi növelni a raktár-automatizálásra fordított tőkebefektetéseit a következő egy évben.
Az erre szánt keretösszegeket átlagosan öt százalékkal akarják emelni. Elsősorban a kiskereskedők és az e-kereskedők akarják automatizálással javítani raktározási hátterüket, de a nagykereskedők és a feldolgozóipari vállalatok is egyre nyitottabbá váltak erre az elmúlt három évben. A változások alapfeltétele a gépek vizuális felismerési képességeinek javítása.
A robotok nem csupán a vonalkódokat olvassák le, hanem tájékozódnak is környezetükben
A felmérésből kiderült, hogy a gépi vizuális információszerzés nem csupán azt jelenti, hogy az automatáknak képesnek kell lenniük a vonalkódok és a QR-kódok leolvasására, hanem autonóm módon kell tájékozódniuk környezetükben. A válaszadó menedzserek 56 százaléka arra számít, hogy vállalata növelni fogja a gépi felismerésre fordított beruházási forrásait. Ez az arány nagyobb a korábbi felmérésekben szereplőknél.
A vállalatok 62 százalékánál telepítettek valamilyen kódfelismerő rendszert, ám csupán 36 százalékuk használ ennél jobb képességű gépi látási technológiát. Ez azt jelzi, hogy van még tere a növekedésnek, ami jó hír az ezzel a technológiával foglalkozó cégeknek.
Ezek közé tartozik az amerikai Cognex, az ágazat piacvezető cége, vagy a japán Keyence és a kínai Hikvision. Várhatóan a Zebra Technologies marad a vonalkód-leolvasási technológia vezető cége, de Zebra erős helyen szerepelhet a mobil robotok értékesítésében is.
A mobil robotok, főként az úgynevezett Autonomous Mobile Robotok (AMR), gyorsan elterjedhetnek a raktárakban. A vállalatok ugyanis a rugalmas megoldásokat kedveik. Nem szeretik a „lecsavarozott” eszközöket. Igyekeznek elkerülni a drága fix infrastruktúrát.
A felmérés válaszadóinak 91 százaléka számolt be arról, hogy cégének van terve a mobil robotok telepítésére. Ez is jóval nagyobb arány a korábbi felmérésekhez képest.
Hiába a gyors fejlődés, az automatizáció az elején tart, van még út előre
Az AMR-ek egyre elterjedtebb alkalmazása ellenére van még lehetőség a fejlődésre, mivel a raktári automatizáció még korai fázisában tart – állapította meg az UBS felmérése. Az elemzők szerint a bérek általános emelkedése a logisztikai ágazatban önmagában erős indok a mesterséges intelligenciát is felhasználó fejlesztésekre.
Ez 2030-ig várhatóan folyamatosan erősíteni fogja az automatizációt szolgáló befektetéseket. A felmérés azt is megállapítja, hogy egyre nagyobb az érdeklődés a mesterséges intelligenciára alapuló megoldások iránt az úgynevezett warehouse layoutban – azaz a raktárakban tárolt áruk elrendezésében, a közlekedési folyosók megtervezésében.
A logMASter versenyképes szolgáltatása Távol-Keletről
Vasúti gyűjtő szolgáltatásaink Kínából, rövid tranzitidőkkel!
Csak néhány raklap árura lenne szüksége a kínai beszállítójától, sürgősen?
Mi 18 nap alatt behozzuk gyűjtő küldeményét Kínából és vámkezelten házhoz szállítjuk Önnek!
Keresse kollégáinkat a sales@logmaster.eu email címen!