Egérútban reménykedik az Európai Bizottság Trump keménykedése elől

Az Európai Unió elméletileg különleges kapcsolatokat építhet ki a 11 országot összefogó Kereskedelmi és Haladó Partnerségi Megállapodás a Csendes-óceáni Térségben (CPTPP) kereskedelmi övezettel annak érdekében, hogy a felek az Egyesült Államoktól függetlenül fenntartsák a szabad kereskedelmet a világon. A britek is beszállhatnak az együttműködésbe.

Európa a nyugat helyett kelet felé fordulva kereshet menekülőutat az Egyesült Államok elnökének keménykedése elől, legalábbis ebben az irányban tapogatózik az Európai Bizottság – derült ki a Politico cikkéből. Az európai áruk amerikai importtarifája július 9-étől 50 százalékra emelkedhet Trump áprilisban bejelentett vámintézkedései nyomán.

Az Európai Bizottság azzal a gondolattal kacérkodik, hogy az EU szorosabbra fűzheti kapcsolatát a Kereskedelmi és Haladó Partnerségi Megállapodás a Csendes-óceáni Térségben (CPTPP) kereskedelmi rendszerrel. Ennek Ausztrália, Brunei, Chile, Japán, Kanada, Malajzia, Mexikó, Peru, Szingapúr, Új-Zéland és Vietnám a tagjai. Az Egyesült Királyság is fontolgatja kapcsolatai erősítését a CPTPP-vel.

Az Egyesült Államok Barack Obama elnök idején azt tervezte, hogy belép ebbe a közösségbe, de Trump 2016-os választási győzelme után 2017-ben egyik első lépéseként lemondta a csatlakozást. Az Európai Bizottság állítólag úgy látja, hogy az EU és a CPTPP kapcsolatainak szorosabbra fonása kiutat kínálhat abból a bénultságból is, ami a Kereskedelmi Világszervezetet (WTO) jellemzi.

A „hajlandó” országok állhatnak a változtatás élére

A bizottság persze nem hozhat döntést egy ilyen kérdésben az uniós tagállamok helyett, ezért az úgynevezett „hajlandó” országokra építenének. Ezek az európai országok az EU-t nem igazán kedvelő Trump lépései nyomán késznek mutatkoznak arra, hogy lazítsanak Európa és az elszigetelődés irányába fordult Egyesült Államok kapcsolatain.

Az együttműködés első lépése egy hangzatos bejelentés lenne, miszerint a felek elköteleznék magukat a jog uralmára alapuló sokoldalú kereskedelem mellett – kommentálta a hírt közösen három veterán kereskedelmi tárgyaló, az új-zélandi Tim Groser, a kanadai Steve Verheul és John Clarke, aki nemrégen még az EU egyik vezető kereskedelmi tárgyalója volt.

Ezzel egyidejűleg születhet egy „Standstill Agreement”, aminek értelmében a 39 részt vevő ország megnyithatná a piacát egymás előtt – véli a szakértői trió. Ez jól hangzik, de ekkora lépéseket a kereskedelemben enyhén szólva nem szoktak egyik napról a másikra megtenni a világ kormányai. 

A kapu nyitva maradna, de nem azért, hogy bárkit meginvitáljanak

Az Egyesült Államok persze beléphetne az együttműködésbe. Ugyanakkor Ignacio García Bercero, az EU korábbi kereskedelmi főtárgyalója szerint, ha az USA nem kész a csatlakozásra, mert nem hisz abban, hogy az együttműködés hasznos lehet, akkor az országcsoport nélküle is előre léphet a szabadkereskedelemben. Legalábbis elméletben.

Az új együttműködés előnye lenne a WTO-val szemben, hogy annak 166 tagországa konszenzussal hozza döntéseit, ami gyakorlatilag döntésképtelenné teszi a szervezetet. A CPTPP a világkereskedelem 30 százalékát képviseli, míg az EU részesedése ebből 16 százalék. Így miközben a 39 ország együttműködése kelezhetőnek látszik, hatalmas részesedést hasítana ki a világ országainak kereskedéséből.

Hogy világos legyen: az EU nem lépne be a CPTPP-be, hanem a felek hidakat építenének egymás felé – mondta egy neve elhallgatását kérő uniós forrás a Politicónak. A lelkes szakértői trió rózsaszínű véleménye szerint középtávon ez az együttműködés utat mutathatna afelé, hogyan lehet életben tartani a világkereskedelmet szemben a vámkorlátok építésével.

A logMASter versenyképes szolgáltatása Távol-Keletről

Vasúti gyűjtő szolgáltatásaink Kínából, rövid tranzitidőkkel!

Csak néhány raklap árura lenne szüksége a kínai beszállítójától, sürgősen?
Mi 18 nap alatt behozzuk gyűjtő küldeményét Kínából és vámkezelten házhoz szállítjuk Önnek!

Keresse kollégáinkat a sales@logmaster.eu email címen!

logMASter logo 0903
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.