Kína nem akarja elereszteni a panamai kikötőket, Amerika dühönghet

Nem telt el egy hónap sem 2025. március eleje óta, amikor a Panama-csatorna két végén elhelyezkedő kínai kézben lévő kikötők tulajdonosa megállapodott egy amerikai vevővel a portékák eladásáról, és a még le sem zárt üzlet máris kútba esni látszik. A pekingi vezetés ugyanis értékes drágaköveknek tartja ezeket a külföldi kínai vagyontárgyak kosarában.

A CK Hutchison Holdings, Hongkong egyik legnagyobb vállalatkonglomerátuma márciusban jelentette be, hogy el akarja adni többségi tulajdonosi részesedését a Panama-csatorna két végén lévő kikötőiben az amerikai BlackRock befektetési társaság vezette konzorciumnak. Az üzlet létrejöttét készpénznek vette a sajtó, és ekként is tálalta.

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke egyik nyilatkozatában a jó irányba tett lépésként értékelte az adásvételt, miután korábban arról beszélt, hogy a Panama-csatorna az ottani kínai beruházások nyomán a pekingi kormány ellenőrzése alá került. Kiderült azonban, hogy mind a sajtómunkások, mint az elnök előre ivott a medve bőrére.

Az Aljazeera hírügynökség átvéve a világsajtóban megjelent hírt arról számolt be, hogy a pekingi kormány nem hivatalos formában hangot adott nemtetszésének az ügylettel kapcsolatban. Az ügyben versenyhatósági vizsgálat indult, mivel összesen egy 22,8 milliárd dolláros megaüzletről van szó, amelyben összesen 23 ország 40 kikötőjének többségi tulajdona cserélne gazdát.

A kínai párt- és államelnök nagyon-nagyon mérges lett

A CK Hutchison részvényei szárnyaltak, amikor március 4-én bejelentették az üzletet. Két hétre rá lejtőre kerültek, a mikor a Ta Kung Paóban, a kínai kormány hongkongi sajtóorgánumában két véleménycikkben is bírálták a céget a kikötőcsomag eladásáért. Ha nem is rovarhoz hasonlították a CK Hutchison tulajdonosait, azért a „gerinctelen hízelgés” vádja sem volt kedvesnek mondható. Ezzel arra utaltak, hogy a kínai eladó Trump kedvében akart járni.

A harcias kormányzati véleményvezérek szerint a vállalat a kikötők eladásával „elárulta és kiárusította” a kínai emberek vagyonát. Ez nem volt jó hír a holding tulajdonosainak, ugyanis a Ta Kung Pao véleménycikkeit a pekingi kormány Hongkongban dolgozó agitációval és propagandával foglalkozó munkatársai fogalmazzák. Így tartalmuk megfelel a Kínai Kommunista Párt álláspontjának.

Ha ez nem lett volna elég, John Lee, Hongkong vezetője, aki egyedüli jelöltként indult a Pekingből levezényelt kormányzóválasztáson, bírálta a CK Hutchisont. Véleménye szerint „komoly figyelmet érdemel” a vállalat tevékenysége. A Wall Street Journal arról cikkezett, hogy Hszi Csin-ping kínai államfőt feldühítette az adásvétel híre, mert úgy gondolta, hogy a Trumppal folytatott kereskedelmi alkudozásban felhasználhatja a kikötőket az adok-kapok alku részeként.

Végül jött az utolsó csapás: a kínai versenyhatóság hivatalos WeChat csatornáján bejelentette, hogy a versenykorlátozás gyanújával vizsgálatot indít az adásvétellel kapcsolatban. Ezután az összes hivatalos pekingi sajtóorgánum arról számolt be, hogy a CK Hutchison várhatóan elhalasztja az üzlet véglegesítését.

A hajlott korú cégtulajdonos számos varjút látott már sok-sok karón

Az Aljazeera információja szerint Peking és a CK Hutchison 96 éves tulajdonosa, Li Ka-sing régóta rossz viszonyban van egymással. Li a szárazföldi Kínában született, ahonnan Hongkongba menekült. Ingatlanbefektetőként meggazdagodott és a terület egyik legendás üzletemberévé vált. Azzal szerzett hírnevet magának, hogy egyaránt elboldogul a nyugati üzleti életben és a kommunista párt bürokratikus útvesztőjében.

Linek jó viszonya volt az 1970-es évek kínai gazdasági reformjának két atyjával, Teng Hsziao-pinggel és Csiang Cö-minnel. Politikai befolyása azonban elhalványult, miután Hszi átvette a hatalmat Pekingben 2012-ben. Nem lopta be magát az új vezetés szívébe azzal, hogy 2015-ben átvitte üzletei központját a Kajmán-szigetekre és elkezdte kivonni cégei tőkéjét Kínából.

A napi ügyeket ugyan 2018-tól egyik fia, Viktor intézi, ám nem vonult vissza cégbirodalma irányításából. Egy évre rá, 2019-ben vette magának a bátorságot ahhoz, hogy ambivalens megjegyzést tegyen a hongkongi demokráciapárti tüntetőkre. Eközben az ottani cégek fújtak rájuk, mondván: tönkreteszik üzletük kiszámítható környezetét.

Megvannak a módszerek arra, hogy kihúzzák a kikötőeladások alól a szőnyeget

A kínai kormány hivatalosan nem sokat tehet a CK Hutchison és a BlackRock privát üzletének megakadályozására, mivel a kikötők, amelyeket adnak, illetve vesznek, nem kínai területen vannak.

A szakértők egy része szerint belekapaszkodhatnak abba, hogy számos érintett kikötő a regionális hajóútvonalak mentén fekszik. Így a versenyhatósági vizsgálat hogy, hogy nem arra a következtetésre juthat, hogy a BlackRock monopóliumot szerezhet a regionális kereskedelmi útvonalak ellenőrzése felett. Végül is Trump ugyanezt mondta a Panama-csatornáról a CK Hutchison jelenlétére utalva.

További lehetőség, hogy belekötnek a CK Hutchison még megmaradt kínai szárazföldi vállalatainak működésébe. Ezek hozzák a holding jövedelmének 12 százalékát, amit biztosan nem szívesen hagynának elveszni a cégtulajdonosok. Az elmúlt évben 300 millió dollárról volt szó, ami azért nem rossz pénz.

Összességében a megfigyelők egyetértenek abban, hogy a CK Hutchison és a BlackRock kikötő-adásvételi üzlete túlságosan átpolitizálódott ahhoz, hogy a kínai vezetők naprendre térjenek felette. Lit és családját az a lehetőség is fenyegeti, hogy egyszerűen koncepciós eljárásokban elmeszelik őket, ahogy korábban Jack Mával, az Alibaba alapítójával és másokkal történt.

A mézesmadzag és korbács eszközével gyakorol nyomást a kínai vezetés

Miközben a kínai versenyhatóság vizsgálódik az adásvétel körül, a hongkongi kormány egyelőre nem indított saját eljárást. A pekingi vezetés eközben a mézesmadzag és korbács eszközével igyekszik „jobb belátásra bírni” a CK Hutchison vezetőit. Li egyik fiát, Richardot meghívták a nagy felhajtással megrendezett márciusi China Development Forumra.

Richard ugyan nem vesz részt a CK Hutchison vezetésében, de a piacok három-négy százalékos részvény-áremelkedéssel jelezték, hogy ezt bátorító lépésnek értékelik Peking részéről. Ugyanakkor a Blomberg az ügyhöz közel álló forrásokra hivatkozva a napokban azt jelentette, utasították a kínai vállalatokat, hogy tartózkodjanak a holdinggal kötött üzletektől.

Hírek szerint a CK Hutchison és a BlackRock szerződése tartalmaz egy pontot, miszerint 145 nappal meghosszabbíthatják az üzleti tárgyalásokat, és csak ennek letelte után nézhet az eladó új vevő után. Hogy mikor kezdődik ez a hosszabbítás, az nem egyértelmű, de hamarosan kiderülhet, ha a cégek megszólalnak az ügyben.

logMASter logo 0903
Adatvédelmi áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.